Two quarter-finals today (30)

0
67

Unbeaten defending champions St. Joseph’s College Colombo will meet Wesley College Colombo in the quarter-final at Thurstan College Grounds today.

St. Joseph’s advanced to the quarter-final as group champion with five wins, while Wesley advanced to the quarter-final as the best third second team with 2 wins in 5 matches.

Youth cap Shevon Daniel leads St. Joseph’s, which also includes youth skipper Dunith Wellalage and youth cap Sadeesh Jayawardene in the side. Saheel Dias leads Wesley.

In the second quarter-final unbeaten, Mahanama College Colombo will meet St. Benedict’s College Kotahena at Ananda Mawatha Colombo.

Mahanama advanced to the quarter-final as group champion with five wins, while St. Benedict’s advanced to the quarter-final as the best third first team with 3 wins in 5 matches.

Devindu Kekirideniya leads Mahanama and Pasan Suwahas leads St. Benedict’s .

St. Joseph’s squad: Shevon Daniel (Captain), Dunith Wellalage, Sadeesh Jayawardene, Hirun Matheesha, Mithira Thenura, Hiran Jayasundara, 

L. Dissanayake, R.H. Amarasinghe, Deshan Senevirathne, Lahiru Amarasekara, Abhishek Jayaweera, Kenneth Sasmina, Shenuk Serasinghe, Senodh Dulvin Soysa, Dineth Jayakody, Asiri Caldera (Master-in-Charge), Dilan Ramanayake (Head Coach), Kavindu Perera (Coach), Lahiru Wickramasinghe (Coach)

Wesley squad: Sahil Dias (Captain), Anudith Wickramasinghe (Vice Captain), Semila Liyanage, Tilshan Senanayake, Rakitha Fernando, Akaz Dawood, Linal Subasinghe, Disula Yapa, Sanithu Amarasinghe, Chamath Gomez, Ashan Ishira, Uvin Perera, Ravindu Sigera, Tharanga Fernando, Shakesh Minon, Pahan Brito, Yabes Blessing, Wasantha Kasthuriarachchi (Master-in-Charge), Keerthi Gunarathne (Head Coach), Shanuka Jeewantha (Coach), Kavindana Perera (Coach), A.A.M. Fernando (Principal)

Mahanama squad: Devindu Kekirideniya  (Captain), Viranga Yeshan, Omesh Udara, Sachira Weliwatte, Nihindu Perera, Duvindu Perera, Sethum Kenula, Anjala Bandara, Dasith Gunathilake, Koojana Perera, Inuka Karannagoda, Nadeesh Yasiru, Kavindu Amaneth, Chanuja Sandalindu, Bhanula Algewatte, Tharindu Lakshan, Anuk Wijewardhane, Ruveen Sankalpa, Hasith Hansindu, Venuk Hettiarachchi, Roshan Bandara (Master-in-Charge), Kelum Gangodavila (Head Coach), Sonal Dulshan (Coach) 

St. Benedict’s squad: Pasan Suwahas (Captain), Ashen de Zoysa (Vice Captain), Yohan Soyza, Sachin Senanayake, Vidunth Wilson, Mewan Dissanayaka, Sheron Kannangara, Shenel Samarathunga, Chamath Chathurya, Madumal, Aarshan Joseph, Akshar Selvanayagam, Dilan Malintha, Pankaja Perera, Vihara Aththanayaka, Haren Olagama, Kojitha Himsara, Sharujan Shanmuganathan, Aveesha Sandaruwan, Hasanga Nanayakkara. Ranesh Perera (Head Coach), Amal Fernando (Coach), Madushan Kularathne (Coach), Rev. Br. Dilshan Vimukthi (Sports Coordinator/M.I.C) 

Thurstan College Colombo will meet Lumbini College Colombo in the quarter final at Campbell place of the Division One Tier ‘B’  tournament.

Defending champion Sri Sumangala College Panadura will meet St. John’s College Jaffna in the quarter final at Kotahena and Vidyartha College Kandy will meet St. Sebastian’s College Katuneriya in the quarter finals at Prince of Wales Grounds Moratuwa of Division Two Tier ‘A’ tournament and   

 (IR)